STAC Members

Current Roster of STAC Members and Alternates

Denver Regional Council of Governments (DRCOG)

STAC Representative: Nicholas Williams, City of Denver 

STAC Alternate: Vacant

Central Front Range TPR

STAC Representative: Dick Elsner, District 2 Commissioner Park County

STAC Alternate: Dwayne Mcfall, District 3, Commissioner Fremont County 

Eastern TPR

STAC Representative: Scott Weaver, Commissioner, Yuma County

STAC Alternate: Chris Richardson, Elbert County

Grand Valley MPO

STAC Representative: Dana Brosig, Executive Director, Grand Valley MPO

STAC Alternate: Rachel Peterson, Transportation Planner, Grand Valley MPO

Gunnison Valley TPR

STAC Representative: Vince Rogalski (STAC Chair)

STAC Alternate: Roger Rash, Commissioner, Montrose County

Intermountain TPR

STAC Representative: Brian Pettet, Pitkin County Public Works

STAC Alternate: Terri Partch,  Glenwood Springs, City Engineering

North Front Range MPO (NFRMPO)

STAC Representative: Kristin Stephens, Larimer County Commissioner

STAC Alternate: Johnny Olson, Greeley City Council Member

Northwest TPR

STAC Representative: Heather Sloop, City Councilor, District III City of Steamboat Springs

STAC Alternate: Keith Riesberg, Town Manager, Winter Park

Pikes Peak Area Council of Governments (PPACG)

STAC Representative: Holly Williams, Commissioner, El Paso County

STAC Alternate: Dave Donelson, Colorado Springs City Council Member

Pueblo Area Council of Governments (PACOG)

STAC Representative: Chris Wiseman, Commissioner, Pueblo County

STAC Alternate: Eva Cosyleon, Transportation Program Manager, PACOG

San Luis Valley TPR

STAC Representative: Keith Baker, Commissioner, Chaffee County

STAC Alternate: Vern Heersink, Commissioner, Alamosa County

South Central TPR

STAC Representative: Jennifer Oliver, Director, South Central Council of Governments

STAC Alternate: Luis Lopez, Commissioner, Las Animas County

Southeast TPR

STAC Representative: Ron Cook, Commissioner, Prowers County

STAC Alternate: Stephanie Gonzales, Executive Director, Southeast Colorado Enterprise Development, Inc.

Southwest TPR

STAC Representative: Sarah Hill, Transportation Director, City of Durango

STAC Alternate: Jim Candelaria, Commissioner, Montezuma County

Upper Front Range TPR

STAC Representative: Scott James, County Commissioner Weld County

STAC Alternate: Jon Becker, County Commissioner Morgan County

Southern Ute Indian Tribe

STAC Representative: Mary Eagle, Project Coordinator, Southern Ute Indian Tribe

STAC Alternate: Vacant

Ute Mountain Ute Indian Tribe

STAC Representative: Lyndreth Wall, Tribal Council Member, Ute Mountain Ute Tribe

STAC Alternate: Bernadette Cuthair, Director of Planning, Ute Mountain Ute Tribe